8 Ekim 2021

ORDU-YOROZ İLK KAYA TIRMANIŞ ROTALARI

(Fotoğraflar: Yılmaz Seferoğlu, Mehmet Şenocak, Ahmet Kılıç, Cemre Demiröz, Tunç Fındık)

Karadeniz’de kaya tırmanışı! Tabii yağışlı havalar izin verdiği kadar! Şaka bir yana, Karadeniz kayada tırmanış için en muazzam destinasyon olarak tanınmasa da, bu da artık değişmek üzere. Bu sefer Ordu’daki başta sevgili Yılmaz Seferoğlu olmak üzere  dostlarımın  nazik daveti üzerine, Ordu Büyükşehir belediyesinin de desteğiyle Ordu’ya gittim ve biraz keşif üzerine tırmanışla bu bölgedeki ilk kaya tırmanış rotalarını (boltlu olsun, geleneksel olsun) açmak imkanı buldum. 

Doğu Karadeniz bölgesinde  bilindiği üzere artık tanınmış ve geniş bir tırmanış bölgesi olan Trabzon-Düzköy Doğankaya (Şahinkaya olarak da bilinir) ve küçük ve yeni bir bölge olan Giresun-Kümbet Yaylası- Koçkayası tırmanış bahçesi vardı. Şimdi bu Ordu’daki ‘Yoroz Kent Ormanı Tırmanış Bahçesi‘nin başlamasıyla Doğu Karadeniz üçüncü bir tırmanış bahçesine kavuşmuş oldu. Ve burayı geliştirmeye devam edeceğimize gayet eminim. 

Yoroz Kent Ormanı, modern bir metropol olan Ordu şehrinin hemen güneydoğusunda ve  asfalt+ toprak yol ile yarım saat araç yolculuğu ile Saraycık yolundan gidiliyor; basit bir kafede araç bırakılınca 10 dakika cangılda patikadan trekle ‘Yıldırım Sektör’e, 20 dakika merdiven + orman araç yolunda trekle de ‘Ark Sektör‘e varılıyor.  

Bölgede (hava fırsat verdiğinde)  ilk rota açtığımız yer Yıldırım Tepesi olarak bilinen cangıllı bir tepenin ucundeki batı bakışlı kısa eğitim kayasıydı ve 30 eylül-1 ekim 2021 tarihlerinde çalışarak burada ilk 2  çıkış geleneksel, 6 diğeri boltlu   olmak üzere, toplamda 8 rota tırmandık. Kaya gayet sağlam ve kaliteli  türde bir bazalt (sanırım). Manzara olarak harika, yandan denize bakan konumlu ve 800 metre irtifada olan kayalık, güzel  bir eğitim-başlangıç duvarı oldu. Buradaki rotalar, duvarda soldan sağa sayarsak  aşağıdaki gibidir (bakınız topo): 

1-‘Çort’ IV 15m (5 bolt+istasyon)

2- ‘İkili‘ V 16m (6 bolt+istasyon)

3- ‘İkili geleneksel’ V 16m (geleneksel, ilk çıkış)

4- ‘Yıldırımın Oğlu’ VI+ 16m (7 bolt+istasyon)

5- ‘İlk Kurşun’ VI- 16m (6 bolt+ istasyon) 

6- ‘İlk Kurşun geleneksel’ V 16m (geleneksel, sağ üst varyant ile)

7- ‘Odak’ V-16m  (6 bolt+istasyon) 

8- ‘Galdırik’ VI 11m (3 bolt+istasyon)

Ardından devamında, yağış arasında sınırlı zamanda gerçekten harika bir yerde rota açmak imkanı bulduk: Yoroz dağının güneydoğuya bakan kayalık bantlarındaki ‘Ark Sektör’. Burası gerçek bir cangıl içinde ve kaya kalitesi çok iyi, petekli ve delikli yapıda, sağlam bir bazalt (yine, sanırım) ve dev, sıradışı bir kaya niteliği olan  bir kaya kemeri de bu sektöre adını veriyor. Burada açtığımız rotalar şöyle (yine, bakınız topo):

1- ‘Indiana Jones’ V+ 24m (5 bolt+ 3 kumsaati+ istasyon)

2- ‘Arkaik’ VI 16m (4 bolt+1 kumsaati+istasyon)

Böylece toplam 10 rota ile Ordu kaya tırmanış alanının önü açılmış oldu, hepimiz sevinçliyiz! Devamının geleceği de kesin, çünkü Yoroz’da  100 metreye varan duvarlar var ve en büyük engel yağışlı hava ile rota tabanlarına varışı engelleyen dikenli cangıl orman yapısı.

Tekrardan, beni çağıran  değerli insan Yılmaz Seferoğlu’na ve Ordu’daki tüm ekibe  çok teşekkürler… Ordu’da yine buluşmak üzere, kayada tırmanışa devam! 

With  kind invitation of my local mountaineer  friends in Ordu, Northeastern Turkey, we have opened the first rock climbing garden in Ordu, in an area named Yoroz forest. This area is adjacent to Ordu on a forested hilltop and for a start, we have made 10 different routes, 8 bolted sports and 2 trad routes at two different sectors, max up to 24m long.   

  

Bu yazı yorumlara kapalı.