29 Eylül 2007

PETZL ADJAMA ve LUNA emniyet kemeri

 

Bacak ayarlı, yüksek kaliteli ve her tür dağcılık – kaya tırmanışı- sportif tırmanış  durumuna uygun bir kemer arıyorsanız, ideal olanı Petzl Adjama! Hafifliği aldatıcı olabilir, ama son derece rahat bir kemer. Kemerin ağırlığı, bedenine göre  420-460 gram arasında değişiyor ve elinize alıp inceleyince kullanılan malzemenin kalitesini daha iyi anlıyorsunuz. Kemerin bayanlara özel modelinin ismi ise Luna olarak geçmekte.. Adjama 3 değişik bedende (S, M ve L) üretilmiş. 2009-2010 yılları için Adjama’nın üretim rengi  koyu mavi tonları, Luna’nın renkleri açık mavi.

Artıları: Kemer gayet rahat, askı istasyonunda veya ipte asılıyken bile rahatsız edici olmuyor; çok hafif, varla yok arası, kemer giydiğinizi adeta unutuyorsunuz tırmanışta. Çok düşük hacimsiz ve ufak paketli, her yere sığıyor. Kış veya yaz, kaya veya buz, dağ veya spor, herşey için ideal bir kemer denilebilir.. Petzl’in daha önceki kemerlerine göre çok iyi bir gelişim görülüyor; sadece tek bel ayar tokası var ve nefes alabilir, terletmez sünger ve tel kumaştan olan genel yapı çok konforlu.. 4 değişik bedende üretilmiş olması her boya ve bedene çok iyi uyum ve kişiselleşme anlamına geliyor. Faydalı bir diğer işlev; CARİTOOL adlı plastik buz vidası – telli takoz taşıma karabinlerini takmak için 2 adet oluk var kemerin iki yanında ve önünde (ancak bu plastik malzeme karabinlerini ayrıca satın almanız gerekiyor) ve buz vidası kullanırken (buz tırmanışında) bunlar çok yararlı oluyor.. 4 adet malzeme askısı (çanta taşırken beli rahatsız etmemesi ve yassı kalması amacıyla) perlondan yapılmış. Kemerin kolay kullanılan Doubleback tokalarla bacak ayarlı olması gayet iyi, ayakları yerden kesmeden (kramponla, kayakla, dar yerlerde vb.) giymek olası ve farklı kalınlıkta giysi sistemleriyle kullanmakta ayarlamak mümkün. Petzl’ın yeni ergonomik tasarımı ve esnek, dayanıklı malzemeleriyle yapılmış bu kemeri kullanmak gerçek bir zevk. Piyasadaki iyi emniyet kemerlerinden biri…

Eksileri:
Arkası lastik perlonlu ve ön kısmı dikişli perlonla birleştirilmiş her kemer gibi, bunu da ayakta giymesi zor ve karmaşık (özellikle tamamen açınca), bu nedenle de alışana kadar biraz karışıklık yaratabilir. Estetik bir detay olarak, son zamanlardaki renkleri birazcık kötü!

Bu yazı yorumlara kapalı.