29 Eylül 2007

POD BLACK ICE dağ ve tırmanış sırt çantası

Bu sefer tanınmamış bir markanın bilinmeyen bir ürünü var karşınızda. İngiliz POD firması ülkemizde bilinmiyor ama işlevsel çantalar üretiyor; Black İce da onlardan birisi. Bizde oldukça tanınmış bir sırt çantası olan Karrimor Alpinist 60+10 modelini oldukça andıran Black İce, tek kompartımanlı ve çok basit, gerektiğinde oldukça büyüyen veya tırmanış için oldukça küçülebilen bir çanta. Ağırlığı da buna mukabil fena değil : 1.9 kg. Çanta üç bedende ve buna uygun üç hacimde üretilmiş; size1 42+12 litre, size2 50+12 litre, size 3 53+12 litre. Sağlam, hafif, Cordura’yı andıran türde kumaşlardan yapılan bu çanta, bence uzun ömürlü bir malzeme.

Artıları: Pedli, malzeme askıları olan bel kayışı gerektiğinde sökülerek sadece basit 25 mm. kalınlıkta bir bel kayışı ile tırmanılabilir (alpin kaya tırmanışında iyi bir özellik). Sırt sistemi rahat, bu çanta en az 20 kg.’lik bir yükle iyi çalışıyor çünkü sırt sisteminde köpük bir pedin yanısıra aluminyum çubuklar var ve omuz kayışları  şekilli. Çantanın içinde 2.5 litrelik bir hidrasyon sistemi cebi var (kullananlar için iyi bir özellik tabi). Kafa kısmı uzayan ‘yüzer’ türden ve uzatma körüğü ile çantanın üstü oldukça uzayabiliyor. Kullanılan kumaşlar gayet sağlam. İki buz aleti taşımak için klasik olanakları ve krampon için de arkada elastik ipleri var. Yanlarda buz aleti takmak için taşıma olukları olması avantaj. Kısaca, dağ kullanımı için yapılmış basit ve gösterişsiz bir çanta.

Eksileri:
Çanta çok kaba ve basit kesilmiş, ucuz bir tasarım. Tasarıma göre gereksiz ağır. Bel kayışı ince ve zayıf; ağır yükte rahatsız edici oluyor ve yükü omza çok veriyor.. Çantanın birçok yerinde kullanılmış olan  plastik  tokalar zayıf ve  zorlayınca kırılıyor; yani  güvenilmez!  Fiyatı da, özelliklerine kıyasla çok  fazla bir ürün. Kısaca bilinmeyen bir firmanın tanınmamış ve sıradan bir ürünü… tavsiye edilmez.

Bu yazı yorumlara kapalı.