29 Eylül 2007

ROCK EMPIRE ALU NUTS + DUO NUTS telli takoz setleri

 

 İşte size Çek cumhuriyetinden gelen bir malzeme – pırıl pırıl, gözalıcı ve güzel takozlar! İki ayrı takoz setinin birleşiminden oluşan bu setin 9 adet Alu Nut modeli daha geniş çatlaklara, 5 adet Duo Nut takozu ise ince çatlaklara hitap ediyor ve çekerleri de 4 ila 12 KN arasında değişiyor.

Artıları: İşçilik oldukça titiz, güzel ve göze hitap ediyor. İki setin birleşiminde 14 takoz olması gayet iyi, birçok çatlak genişliğine uygun koruma sağlanıyor. Alu Nut modelinin üç noktadan temas eden oluklu, kıvrımlı yapısı bazı tür kayada – mesela içi pürüzlü, bükülen, kırıklı çatlaklarda- son derece iyi otururken, bazı daralan temiz kenarlı çatlaklara hiç uygun değil. Takozlar set olarak oldukça ucuzlar bence, DMM, Wild Country, Black Diamond gibi ciddi rakiplere göre o kadar iyi değiller ama fiyatları bunlarla karşılaştırılamaz bile. İkincil bir takoz seti alacaksanız, fiyat ve şekil itibarıyla bu set ideal sayılır.

Eksileri:
Takozların tel yapısı nedeniyle, hemen hepsi de telin ucundan geriye kayıyorlar ve yerleştirmek, özellikle de tırmanırken tek el ile bunu yapmak çok zorlaşıyor – yerleştirince de, takozun içinden telin kayması nedeniyle yerinden çıkartmak çok zor ve zaman alıcı, takoza hasar verici oluyor. Takozun üç noktada temas eden derin oluklu yapısı bazı tür kayada – temiz ve düz çatlaklarda mesela- oturup sıkışmasını engelliyor, takoz ipin hareketiyle çok kolayca oynuyor ve güvensiz oluyor. Takozlarda en büyük boylar (diğer markalarla karşılaştırınca) çok küçük ve yetersiz- insan daha geniş ve büyük stopper takozu arıyor bazen! Duo Nut’ların boyları olması gerekenden biraz kısa, yerleştirmesi ve çıkartması dertli olabiliyor ve bir mikro takoz seti olarak da yeterince küçük ve ince değiller- bazen daha küçük, minicik telli takoz gerekebiliyor..

Bu yazı yorumlara kapalı.