17 Şubat 2012

SAVALAN DAĞI (4811 m) KUZEY SIRTI KIŞ ÇIKIŞI,İRAN, 2012

Savalan  Dağı, ‘İran’daki Türk Başkenti’ Tebriz’e karayolu ile 3 saat uzaklıkta, 4811 metre yükseklikte volkanik bir dağ. Aslında bizim Erciyes Dağı’nın şekil olarak benzeri ama çok daha irisi, kuzeyinde iri buzul yüzleri olan ve  ondan 1000 metre yükseği bir dağ Savalan. İran’ın en ünlü dağcısı, birlikte 8000’lik dağlara gittiğimiz  Tebriz’li dostum Azim Gheycisaz ve İran’ın Everest Kadın Ekibi tırmanışında zirveye çıkmış  olan Tahran’lı dostumuz Ferkhunde Sadegh ile beraber,  3 kişilik bir ekip olarak 13-14 şubat 2012 tarihlerinde, Savalan’ın kuzey yüzü ve kuzey sırtı rotasını tırmandık. İlk gün 3 saatlik bir araba yolculuğu ile 2600 metrelere vardık ve  4 saat yürüyüşle kampımızı dağın kuzeyinde, 3800 metrede kurduk. Ertesi gün berbat derecede rüzgarlı ve soğuktu ve dağın güneşeten uzak kuzey tarafındaydık.  4 saatlik bir tırmanışla, dağın devasa bir kara buzulu çevreleyen  iki  ayrı kuzey sırtından sağ tarafta olanını kullanarak (35 – 40 derece eğimli kar-buz ve kolay kayalıklar) zirveye çıktık. Gerçekten 7000 metrelik bir dağda bulunacak kadar sert rüzgar ve  ekstrem soğukta, sadece büyük kaztüyü ceketimin varlığına sığınarak tırmandım! Günün tam ortasında  4800 metredeki  geniş, tepelik zirveye vardığımızda sürpriz: muhteşem bir donmuş göl vardı karşımızda, kristal gibi parlayan! İki metre buzun altında  koyu yeşil gözüken suyun üzerinde kramponlarla gezmek tam olarak sürrealdi. Ama soğuk ve rüzgar burada çok kalmamızı engelledi; aynı rotadan, rüzgarla dayak yiyerek, açık  havada yüzümüzü yakan  pis bir  tipi içinde  kampımıza indik ve geceyi -20 derece soğukta çadırımızda ocak üzerinde donmuş makarnamızı açıp yiyerek, çay içip sohbetle  geçirdik. Güzel ve sert bir dağ çıkışı oldu!

MT. SAVALAN (4811 m) NORTH RİDGE WİNTER ASCENT

Mt. Savalan is a dormant volcano  that is not so far away from Tabriz, the capital of İran Azerbaijan. A  grand, rocky mountain with long sweeping ridges and  black-ice glacier faces, the mountain is as high as Mt. Blanc. Well, a bit higher..

With my friends Azim Gheycisaz and Ferkhunde Sadık ( a member of İranian  Women’s Everest expedition)  we summitted this beautiful  mountain by it’s cold and shady north ridge. Weather was ferociously windy and very cold,  but the spectacular frozen glacier lake at the very summit of Savalan more than made for the  pain. The climb took  2 days total and it was great fun, despite the fierce cold. 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.