29 Eylül 2007

SCARPA VEGA plastik dağ ayakkabısı

 Scarpa’dan oturmuş bir klasik: ilk modelleri çirkin pembe-mor renklerde üretilen , daha sonra uzunca süre gri – mor tonlarında piyasada bulunan Vega, plastik ayakkabılar arasında Koflach ve Asolo ile beraber tanınagelmiş ve son yıllarda da siyah renkteki dışıyla satılmaktadır. Kış dağcılığı ve yüksek dağ tırmanışı amaçlı olan Vega’nın dışı kırılmaya ve soğukta sertleşmeye dayanıklı Nylon Pebax’tan, iç mesi ise Cordura kumaş ve 4 mm. kalınlıkta EVA kapalı hücreli mattan yapılmıştır; çiftinin ağırlığı ortalama 2700 gramdır. Vibram tabanlı botun ayrıca satılan, alüminyum yalıtımlı bir yüksek irtifa mesi de vardır.

Artıları: Bu botla yürümek görece rahat çünkü taban eğimine yumuşak bir kavis verilmiş. Diğer plastiklerde bu olmadığı için insan ayağında çimento kalıpla, dizlerine yük binerek yürüme hissi yaşıyor genellikle! Ancak yürüme kolaylığına rağmen dik buzda bacakları destekleyen ve ayak tabanında sağlam bir krampon platformu yaratan bir ayakkabı. Yapısı ve malzemesi Scarpa’dan beklenecek kadar kaliteli bir ayakkabı; uzun süre hizmet verecektir. Mesleri özellikle gayet dayanıklı (mesela, Koflach ve Asolo mesleri çok kısa sürede parçalanıp açılır!) ve ayağı sıcak tutuyor; cırt cırtlı, alüminyumlu yüksek irtifa mesi termal açıdan çok başarılı. Her tür krampona uygun olan bu tam sert tabanlı botla krampon kullanmak ve takıp çıkartmak çok rahat.

Eksileri:
Ayakkabının şekli çok çirkin; tanker önü gibi yuvarlak ve küt olan burnu kaya ve miks zeminde hissiyatı körelterek tırmanışı çok dertli hale getirirken, görsel açıdan da gayet çirkin.. Özellikle de parlak siyah rengi hiç estetik değil ve eskimeyle beraber çizildikçe ayakkabıya hızlı aşınıyormuş hissi veriyor. Bileğin ayrı olması ve gövdeye bağlandığı vidalar sayesinde oynaması yürürken iyi olsa da, vidalar tırmanışta hasar görünce kırılabiliyorlar ve bu da dağda çok dertli bir durum.. Vibram tabanın dişleri biraz sığ profilli ve hızlı aşınıyorlar. Son olarak biraz ağır ve çok pahalı bir ayakkabı. Modası geçen plastik ayakkabı tasarımının oldukça çirkin bir örneği….

Bu yazı yorumlara kapalı.