8 Ekim 2017

SUUNTO TRAVERSE GPS’li outdoor saat /bileküstü bilgisayarı

Suunto Traverse, Suunto’nun  daha önceki GPS’li saati Ambit II modeli yerine çıkarttığı  kullanışlı ve  birçok işlevlerle dolu  bir outdoor saati. Buna saat demek hatalı olur, bu aslında bir bileküstü bilgisayarı (wristtop computer). Astronomik fiyatına karşın içerdiği fonksiyonlar ve dayanıklılığı  ile  gerçekten üstün bir ürün. Sadece dağlar ve outdoor ortamda  kullanımı için değil, şehirde de kullanmak için şık bir malzeme ve hem erkek hem kadın için yapılmış. Farklı renklerde, silikon veya perlon  kayış kombinasyonlarında üretilen saat 100m derinliğe kadar suya dayanıklı; ayrıca yapısı sayesinde darbelere ve aşınmaya  dayanıklı bir ürün.  Gövde kompozit malzemeden, ön çerçeve  paslanmaz çelikten, saydam kısmı ise mineral camdan yapılmış  ve ağırlığı 80 gram. +60 dereceden -20 dereceye kadar ısıda kullanılabileceği  üretici tarafından tanımlanmış. Traverse, USB ile özel şarj kablosu vasıtası tarafından  şarj ediliyor ve lityum-ion pili sayesinde GPS açıkken 100 saat, kapalı iken 14 güne kadar pil ömrü var.

Finlandiya üretimi olan ve 17 ayrı dilde (Türkçe yok) ve metrik veya imperyal ölçü birimlerinde kullanılabilen  saatin en önemli özelliği GPS ve GLONASS sistemleri ile uydulardan sinyal alarak seyrüsefer yapabilmeyi  içermesi; 50 rota yüklenip, 250 waypoint noktası  tutabiliyor ve görsel bir harita da gösteriyor. Saatin yazılımı komplike değil, menü ve alt menülerle, toplam 5  dış tuş ile kolaylıkla özelleştiriliyor ve kullanılıyor.

Hem GPS hem de barometrik altimetreyi ayrı  kullanabilen saat, ikisinin kombinasyonunu da fusedalti fonksiyonu ile 1 metre hassasiyetle  verebiliyor. Dikey irtifa alım hızı ve iniş çıkış grafikleri barometrik  altimetreye bağlanmış. Kayıt hızı 1.10 saniyede bir sefer. İrtifa ölçüm aralığı -500 metreden 9999 metre aralığında mümkün.. Beş  dereceye kadar hassas,  derece veya milyem modunda  kullanılabilen  dijital pusula önemli bir fonksiyon.

LED aydınlatma, alarm, kronometre, geri sayım, ikinci saat, GPS saati ile  zaman güncelleme, gündoğumu / günbatımı gösterme, geçmiş 26 saatin hava eğilimi grafiği  ve barometreye bağlı fırtına alarmı, titreşimli uyarı  gibi fonksiyonları faydalı  olabilir.

Bu saatin bir diğer tarafı da  Android ve Iphone  gibi akıllı telefonlar veya  PC ile,  wireless veya USB yoluyla eşleştirilerek veri alışverişi ve yazılım güncellemesi sağlaması;  Suunto’nun kendi movescount aplikasyonu ile ücretsiz indirilen topografik haritaları kullanma ve  daha sonradan kendi rotanızı  görme, önceden rota planlama ve yükleme,  saat ekranında irtifa profilini izleme gibi değişik özellikleri var. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda adım hesabı ve kalori hesabı fonksiyonları da mevcut. Ayrıca, akıllı telefon ile eşleştirilince notifikasyon almak da mümkün oluyor. Koşu ve bisiklet sporları için de farklı performans  kayıt modları mevcut.

Aksiyonda, bu saat son derece faydalı bir ürün. Ben tüm özelliklerini kullanmasam da, spesifik işler ve sporlar  için, özellikle de performans sporları amacıyla  bazı fonksiyonları çok değerli bir saat. Görsel olarak güzel ve  şık bir gereç. Dayanıklılığı  çok iyi. Eski Ambit II modeli kaba ve şekilsiz, fazla iriydi, bu saat  o kadar büyük değil mesela. Tavsiye edilir, güzel bir ürün.

 

Bu yazı yorumlara kapalı.