7 Ekim 2015

THE NORTH FACE COBRA 52/60 dağcılık-tırmanış sırt çantası

cobra_60L_2 tnf-nm61501

Cobra serisi sırt çantası, The North Face’in 2015 yılından beri  çıkarttığı yeni bir teknik çanta serisidir. Teknik dağcılık / genel alpinizm için üretilmiş olan çanta sağlamlık, hafiflik, basitlik ve kullanışlılık gibi dört önemli unsuru biraraya getirebilmiş.. Tasarımında hiçbir gereksiz detay olmayan Cobra serisi, daha önceki TNF klasiği olan  Prophet serisinin yerine geçti. Ürün,  iki sırt sistemi boyutunda (S/M ve L/XL), ve 2017-2018 yılları için  siyah renk olmak üzere  piyasada bulunuyor;  hem 52 hem de 60 litrelik iki farklı modeli var. Ortalama ağırlık: her iki boyut  için de S/L 1670 gram,   L/XL 1730 gram. Çantanın Cordura ve naylondan olan kumaşı çok  sağlam; çantanın sugeçirmezlik iddiası zaten yok ama alpin çıkışlarda yeterince suya dayanıklı olduğunu gördüm.

Şahsi düşüncem, eskilerin efsanevi Karrimor Alpinist’i boyut, şekil ve işlevinde, basit ve konforu düşük sırt sistemli, sağlam bir çanta; yani tam alpinistin  işine yarayacak bir alet! Boyut olarak  hem ekspedisyon yükü (8000’lik dağ) ve hem de alpin teknik dağcılıkta (Aladağlar, Alpler vb)  kullanışlı;  bir buz kulvarında tırmanırken günlük yükle ne kadar rahatsa, 8000 metrelik dağda da, sırtta  birkaç günlük yükle o kadar iyi.

Çanta teknik zeminde, kafada  kaskla tırmanışta insanı rahatsız etmiyor. Gerektiğinde oldukça çok yük alabildiği gibi  gerektiğinde çok küçülüyor. Şekillendirilmiş mat ve plastikten oluşan çıkarılabilir  sırt sistemi, kafa  kısmı ve pedli bel kayışı ayrılabilen çanta, alpin çıkış için  çok hafif  ve basit- ilkel- hale getirilebiliyor. İki buz aleti ve krampon  için sağlam bir  taşıma sistemi entegre edilmiş ki, çok kullanışlı buldum.  Yandaki ufak keseler ve  toplam 4 adet sıkıştırma kayışları kullanışlı. Bel kayışında bir tarafta fermuarlı cep ve bir tarafta malzeme askısı ile plastik buz aleti karabini takma yeri  bulunuyor, bel kayışı da tamamen  sökülüp sadece ince kayışla hafif tırmanışlara gidilebiliyor. Hidrasyon sistemi  kullanmayı sevenler için içte su torba cebi ve  üst kenarda su borusu  çıkışı var.

Dikkat: Bu çanta benim kullandığım en kullanışlı çantalardan, ancak  önemli bir detay var: bu çanta ağır yükle kampçılık için değil.  Ayrıca alet  sadece küçük boyuta inen bir uyku tulumunuz varsa  kullanışlı. Yumuşak ve konforlu sırt sistemi olan, her tarafı  ıvır zıvır detaylarla dolu ağır ve büyük çantalara alışıksanız bu çantayı hiç almayın, çünkü bu sadece hızlı alpinizm için yapılmış minimalist bir sırt çantası ve sizi rahatsız edecektir. KIsacası konforu oldukça düşük bir model..

Bu çanta için ideal taşıma ağırlığı olan  18 kg’yi geçmemek doğru olur, bu noktadan sonra çanta sırt ve omuzlarda baskı yapıyor ve ağrıya neden oluyor. Ayrıca çok  uzun süre hizmetin ardından yumuşak pedli kısımlar basılıp ezilince, özellikle iç kısımdaki plastik çerçeve  belde ağrı verici noktalar yaratıyor.  Son olarak   bel tokası ve diğerleri  biraz kırılgan materyellerden yapılmış, değiştirmek gerekebiliyor.

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.