9 Ağustos 2009

THE NORTH FACE PROPHET 42-52-65 dağcılık sırt çantası

 

The North Face’in üst düzey ‘Summit Series’ koleksiyonundan çok iyi bir dağcılık ve alpinizm  sırt çantası serisi, Prophet. 40, 52 ve 65 litre boyutlarında (ki bunlara kafa kısmının uzatması ile +10 litre ekleyin) üretilmiş olan Prophet, çok sağlam  Dyneema ve ince Cordura  kumaştan yapılmış. 65’lik boyut yüksek irtifa ekspedisyonlarında bol yük taşımak için idealken, 52 ve 40 litrelik  modeller  alpin tırmanışlar ve kısa çıkışlar, günübirlik rotalar  için  uygun. 65  ve 52 litre için  S, M ve L olarak üç bedende, 40 litre için S-M ve M-L olarak iki bedende   üretilmiş.   XX şekilli aluminyum  çubuk destekli, ergonomik sırt sistemi ayarlı olan Prophet 65’in ortalama boş ağırlığı 1800 gram, 52’nin ağırlığı 1500 gram ve 40’ın ağırlığı 1190 gram.  2012 modelinde gri- kırmızı renklerinde üretilmiş. Bu modelin üretimi 2015 yılında sona ermiş ve Cobra 60 modeli bunun yerine geçmiştir.

Ayarlı sırt sistemi çok rahat ve sırta iyi oturuyor. Karbon fiber X-frame çerçeve, E-vap kalıplı sırt paneli ve ayarlanabilir sırtı ile ortalama 25 kilo ağırlık rahatsızlık vermeden taşınabiliyor. Kaskla kullanımı rahat, kısa sırt sistemli bir çanta, dik zeminde tırmanırken rahatsız etmiyor. 65 litre olan model bile gerektiği kadar küçültülebiliyor ve büyümesi gerektiğinde de 70 litrelere kadar uzuyor. Ayarlı, yumuşak bel  kayışının her iki yanında  teknik malzeme askıları olması, dağda  rahatlık sağlayan pratik bir özellik. Kumaşı Dyneema ripstop ve ince Cordura, çok hafif, suya dayanıklı ve sağlam, gerçekten de hızlı  aşınmıyor. Taban vb. yerlerinde  Hypalon denen sağlam naylon kumaştan (aslında araba airbag kumaşı) destekleri var. Krampon cebi, ayarlı elastik çift kazma taşıma askısı,  ayarlı- uzayan ve ayrılabilen kafa cebi, her iki yanda  sıkıştırma kayışları ve tepe sıkıştırma kayışı, genişleyebilir yan çubuk cepleri, yansıtıcı kumaştan askı ve bağlama parçaları gibi kullanıcı dostu özellikleri çok iyi. İç cepleri, ufak file cepcikleri ile ıvır zıvırı sakladığınız yerde bulmanıza yardımcı olan detayları var. Tek esas kompartımanlı olması çok rahat (gerçi bazı insanlar bunu sevmezler). Çanta son derece hafif ve ağır kullanımda kolay aşınmıyor.

Birçok kış çıkışı ve  6000, 7000 ve  8000 metrelik ekspedisyonda uzun süredir gelişen modellerini kullandığım, basit ve rahat alpin sırt çantası modeli – ne yazık ki artık üretilmiyor..

Bu yazı yorumlara kapalı.