29 Eylül 2007

THE NORTH FACE – WELDED OMEGA JACKET teknik ceket

 

 

The North Face’den, dikiş yalıtım teknolojisinde büyük bir atılım olan ‘sonic welding’ sisteminin kullanıldığı,  sadece 2005 yılında üretilmiş kısa, teknik, şık ve çok hafif bir ceket. Aslında ‘softshell’ prensibine uygun yapılmış olan bu ceket tamamen su geçirmezlik iddiasında asla değil çünkü kumaşı sadece ‘suya dayanıklı’ olarak tanımlanan Gore Windstopper. Bununla beraber, su geçirmezlik özelliğini iyice test edebildim ve  yeterli buldum. Amerika’daki Outside dergisinin ‘yılın eksper ürünü’ olarak seçtiği ceketin ağırlığı 480 gram kadar.. Hem dağda hem şehirde kullanışlı bir giysi!

Artıları: Softshell prensibine uygun olarak, Gore tex vb. kumaşlardan çok daha iyi nefes alabilen, hareketli sporlara uygun olan Gore Windstopper kumaştan yapılan ceketin sadece kapşonu tamamen su geçirmez- soluyabilir bir kumaş olan Hyvent’ten yapılmış. Buna rağmen oldukça su geçirmez olan ceket belde kısa, hareket etmesi rahat ve oldukça esnek bir ürün, basit kesimli tasarlandığı için de çok hafif. Kapşon gayet şekilli, arkasında ve yanlarındaki sıkıştırmalar nedeniyle kafaya güzelce uyum sağlıyor ve kaskla da giyilebiliyor- ayrıca kullanılmadığı zamanlarda yaka içindeki fermuarlı cebine güzelce gizleniyor. Ceketin iki dış yan cebi, sol göğsünde de bir adet napolyon cebi var, tek elle kullanılabilen büzgüler işlevli.

Eksileri: Aşırı yağışlı bir yere gidilecekse bu ceketi değil gerçekten Gore tex XCR veya muadili su geçirmez /nefes alır kumaşlar kullanılan ceketleri seçmek (tabii ki) doğru olur. Ceket, kumaşının narin yapısı nedeniyle aşınmaya pek dayanıklı değil, bunun için genelde daha sert aktiviteler yapılacaksa aşınmaya dayanıklı kumaşlar kullanılan ceketleri seçin. Kalite ve işçilik açısından hiçbir eksiği yok ama zaman içinde bazı dikişleri (özellikle de kol ağızlarındakiler) açılıyor.. Görüntü olarak, içten bantlanmış ceketlere alışkınsanız, bu ceket ilk bakışta garip gelebilir! Bu ceket hakkında garip ve komik bir detay: kumaş, sentetik yapısı nedeniyle yağ, sigara, ter, yemek  vb. kötü kokuları bünyesinde çok tutuyor ve kokuyor:-)

Bu yazı yorumlara kapalı.