12 Mayıs 2018

TRABZON-DOĞANKAYA’DA YENİ TIRMANIŞ ROTALARI

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Mustafa Altun, Mustafa Nalbant)

Bu hafta, ilgilenen hepimiz için çok değerli bir yerde tırmanmak amacıyla Trabzon’a gittik: Doğankaya! Yerellerce ‘Şahinkaya’ adıyla da  bilinen Doğankaya, Doğu Karadeniz coğrafyasındaki (ve tüm Karadeniz bölgesindeki) tanımlı  tek kaya  tırmanış bölgesi ve bu özelliği de sürecek gibi gözüküyor, çünkü Trabzon’un TEDAK dağcılık kulübünün değerli desteği ile bu bölge  gelişmeye devam ediyor. Karşılıklı bir çalışmanın sonucu olarak bu hafta,  9-14 nisan 2018 tarihlerinde ben ve  ‘köylülerim’ (Geyikbayırı İdman Yurdu takımı) Tafa, Öztürk Kayıkçı, Volkan Özkan ve Mustafa Nalbant  yeni rotalar açmak amacıyla bölgedeydik. Özellikle Öztürk’ün  burada olması çok önemli, çünkü Öztürk 2003 yılı eylül ayında bölgede ilk çıkışları yapan ve burayı tırmanışa açan kişidir. O zaman, kısıtlı şartlar ve zorluklar altında toplam 10 adet spor (boltlu) ve geleneksel rotanın ilk çıkışı gerçekleştirmiş ve burayı (o zamanlarda yayınlanan ve Türkiye’deki uzun soluklu tek dağ-tırmanış yayını olan)  Takoz dergisi sayesinde hepimize Öztürk  tanıtmıştı. 2014 ve 2015 yıllarında bölgeyi ziyaret etmek şansını bulan ben ve Doğan Palut  geleneksel rotalar çıkmıştık. Ve tabii ki bu güzel coğrafyanın  gerçek sahibi (ve esas köylüsü olan) Çayırbağ’lı Müslüm Köse arkadaşımızı da unutmamak gerek, çünkü bölgeyi taşocağı olmaktan bu  güzel insan ve köylülerinin direnci kurtarmış.  Bugün de Müslüm  burayı koruyup kollayan, burası hakkında en iyi bilgiye sahip olan  kişidir. Velhasıl,  bu şahane tırmanış bölgesinde bu sefer berbat bir hava durumu bizi biraz engellese de  yeni geleneksel ve boltlu tırmanışlar yaptık. Benim payıma düşen yeni rotalar şunlar oldu:

1- ‘Yağmur Dansı’  VI  50m, geleneksel rota, Tunç Fındık/Mustafa Nalbant, 9 mayıs 2018. Yüzey-baca-çatlak içeren ve en sonunda zorlaşan bir negatif etapla bir sete çıkan geleneksel  tırmanış oldu; bazen çürük bloklar ve ara emniyet eksikliği olsa da uzun ve zevkli bir tırmanış.. İnişi  bir kumsaatinden yaptık.

2- ‘Boyan‘ VI+ gibi, 20m spor rota (12 bolt)  Tunç Fındık, 10 mayıs 2018. Benim 2015 yılında çıktığım ‘Akçaabat Helvası’ geleneksel çatlak rotasının sağındaki negatiften girip bir setle  yüzeyde devam eden bir rota oldu. Derecesini yağıştan dolayı teyid edemedik henüz..

Gerçekten kötü hava şartlarının  etkin olarak tırmanışı engellediği ve kayada devamlı ıslaklık  ve akıntı nedeniyle  tırmanışın zor hale geldiği bu çalışma günlerinde açılan  10 rota ile Doğankaya’daki rota sayısı 40’a yaklaştı. Tabii ki çalışmalarımız sürecek. Burayı seviyoruz ve buranın muhteşem doğasında tırmanmak bizim için bir ayrıcalık..

Bu seferin olmasını sağlayan  ve rotalar için malzemeleri de tedarik eden TEDAK kulübüne sonsuz teşekkürler; bize lojistik sağlayan, rota açarken destek veren KTÜDAKS kulübünden dostlarımıza da.. Umuyoruz ki  yaz sonunda olması planlanan tırmanış toplantısı öncesinde bu şahane yerde tekrar buluşmak ve tırmanabilmek mümkün olur.

Tırmanışla kalın!

An outstanding rock climbing area in Northwestern Turkey (Eastern Blacksea Region), Doğankaya (in Trabzon’s Düzköy- Çayırbağı village) is fast becoming an important rock-climbing garden. First started by our  friend Ozturk Kayıkcı (who is an outright pioneer of rock climbing in this country) in september 2003, now this rock garden among green pastures and lovely villages boasts around 40 sports and trad routes, the longest around 70m long. Being the only established climbing garden in the entire  north eastern region of Turkey, Doğankaya is a valuable place, and it offers perfect, unique rock, that is really so different from what one expects.. Colours, textures and hold patterns are so extraordinary in this garden! Soaring high amidst a perfect  forest pasture setting, Doğankaya is now the ultimate outdoor rock climbing garden for me, even bypassing Antalya’s  Geyikbayırı that is the number one climbing area in Turkey..  

We were this week invited to open  new routes in this impressive rock band. As  ‘Geyikbayırı Climbing Team’ we 5 climbers worked to open around 10 routes, but the weather was horrible and rock was wet and slimy with hard rain. Anyway, on my behalf I was able to climb a new trad line of grade VI and 50m, plus a sports route of 20m, around VI+ difficulty. This event was realised with the kind support of the local Trabzon alpine club TEDAK and here we all thank them for their generous help. We shall return soon to Doğankaya!

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.