4 Ağustos 2021

TUNCELİ-OVACIK-MUNZUR DAĞLARI YENİ DUVAR ROTASI ‘ZÜLFİKAR’

(Fotoğraflar: Özgür Aydoğdu, Taylan Sinbat, Nadir Bulut, Zorbey Aktuyun, Tunç Fındık)

Dev bir kaya duvarını Zülfikar kılıcı gibi yay şeklinde yaran muazzam bir çatlak hattı: işte onu Tunceli ilimizin Ovacık yöresinde, Munzur dağlarındaki ünlü Kırkmerdiven boğazı sonunda, dostum Zorbey Aktuyun ile  5 temmuz 2021 gününde tırmandık.  Koskocaman şelalesiyle ünlü bu dağ boğazının sonundaki adı sanı olmayan sarp, kireçtaşından, testere sırtı gibi  bir dağın gölgeli kuzey duvarında olan ve   ‘Zülfikar’ adını verdiğimiz rota, devasa yekpare uçurumu bölen bir çatlak hattıdır ve  220m, 4 ip boyu uzunlukta, max VIII- derece geleneksel tırmanıştır. 4 ip boyunun herbiri ayrı bir ‘challlenge’ veriyor, ara emniyet eksikliği, çürük pasajlar, teknik olarak çok zor kısımlar (Zorbey olmasaydı çıkılması kesinlikle imkansız olacak etaplar, VII+, VIII- dereceler!).. Kısaca duvar şu etaplardan oluşuyor:

1.ip: V- 50m Otlu, çürük bir duvar girişi: ara emniyet sınırlı ve dertli, ama pek de zor değil..

2.ip: VII+ 50m Belirgin, yay şekilli offwidth köşe çatlak, ara emniyet sınırlı, ip boyunda giderek zorlaşan dik ve negatif, ayaksız geçişler.

3.ip: VI+ 55m Çürük yapılı, emniyet imkanı çok sınırlı sığ baca- çatlak ve ardından zor ve emniyetsiz, sağlam duvar yüzeyi ve sonunda  sollu çürük rampa. 

4.ip: Kilit etap: VIII- 55m Duvarın sonunu kapatan gri, masif slabın negatifli, ara emniyeti çok kıt  bandını bölen  belli belirsiz, devamsız  çatlak ile duvar bitiyor..

Doğrusu, kısa bir öğleden sonraya sığdırması dertli, göründüğünden uzun ve tabii ki de  göründüğünden çok daha zor bir duvardı bu. Bilgimize göre, bu ilk çıkış (ve sonraki günlerde ve haftalarda yaptığımız sonraki iki diğer çıkış) Munzur dağlarında 2011 yılında İtalyanların yaptığı iki üç  ilk teknik çıkışın  ardından yapılan ilk teknik duvar tırmanışları oldu. Gerisi de gelecek umarım, Munzur bölgesiyle  (geç ama güç olmayan) bu ilk tanışmamızda  değerli bilgiler edindik. 

Bize bu tırmanış seferinde sonsuz destek olan, herşeyi organize eden, yardım etmekte çırpınan  Zirve Dağcılık Tunceli şubesinden başta İskender Doğan dostumuz olmak üzere tüm değerli kardeşlerime ve   bu seferin olmasını sağlayan sevgili Tunceli ve Ovacık  belediye başkanlarımıza  çok teşekkürler! Ve tabii tırmanış arkadaşım Zorbey, bitmeyen hevesin ve tırmanış aşkını benimle paylaştığın için  müteşekkirim.

A new  multi-pitch trad route on the remote Kırkmerdiven valley of the Munzur mountain area of Tunceli province, town of Ovacık: with my bro Zorbey Aktuyun, on a nameless mountain’s north wall, we climbed a new line, completely trad, not so easy too! The route we named ‘Zulfikar’ (a local, historically meaningful  sword) is 220m and 4 pitches long, with maximum 6c+ grade.  This is a huge, long crack line bisecting a dark, grey colored, massive slabby wall, and the last pitch  is the crux to finish the wall. Way to go, bro! 

Bu yazı yorumlara kapalı.