17 Mart 2021

VAN-EREK DAĞI SÜTUN DONMUŞ ŞELALESİNDE TIRMANIŞ

(Fotoğraflar: Arda Türegün, Mustafa Bingöl, Musa Sezgin ve Van-Patika grubundan arkadaşlar)

Birkaç yıldır varlığını Van’daki dostumuz Mustafa Bingöl’ün keşfi  sayesinde bildiğimiz Erek Dağı ‘Sütun Donmuş Şelalesi’nde yine tırmandık, ne mutlu bize! Bu şelalede ilk kez 2017 martında ilk çıkışı aynı  ekiple beraber giderek, İtalyan dostum Gilberto Merlante eşliğinde yapmak şansını yakalamıştım ve bundan sonra (sanırım sadece bir kış kaçırdık fakat) her yıl burayı ziyaret ederek şelalede tırmandık. ‘Sütun şelalesi’, Van şehrinin doğusunda yükselip  3200 metreyi geçen şahane  kayalık Erek Dağının kuzeyinde, gölge ve kuytu bir dağ çanağında, neredeyse  2400 metre irtifadadır ve aslında şubat ayı  sonu-mart ayı başında en dolgun ve şişik halinde olmaktadır. Genel uzunluğu 25 ila 27 metre arasında değişen, Wİ4+ zorluğunda olan bu şelalenin tabanına, dağın  eteğindeki aracın varabildiği  köyden ortalama 45 dakikada, kar derinse maksimum 2 saatte varılmaktadır. Tabii kar derinse bu kayalık dik boğazda çığ riski de olabilir, neyse bu sefer öyle değildi.   

Bu sefer de 5-7 mart tarihlerinde, Mustafa Bingöl liderliğindeki Van Patika Outdoor ekibi ve sevgili kardeşim Arda Türegün ile beraber iki ardarda gün şelalede tırmandık. Türkiye’de ılık giden kışa inat, hava sıfır altında buz gibi ve bazen de tipi şartları veren sert türdeydi. Velhasıl, fikrimce Anadolu topraklarındaki kesinlikle en güzel donmuş şelalelerden biri olan bu rotaya tekrar gitmek muhteşemdi; bir dahaki kışın gelmesini sırf Van’a gidip buraya gitmek için  iple çekiyorum!

Bizimle dağa gelen, beraber tırmandığımız, bizi  misafir eden tüm arkadaşlarıma teşekkürler! Doğa cenneti Van’da gerek buz, gerek kaya, gerekse dağ için tekrar, yakında buşulmak üzere..

Bu yazı yorumlara kapalı.