29 Eylül 2007

WILD COUNTRY ROCKCENTRIC takoz

 

Geleneksel hegzantrik takozlarının yerine kullanılabilecek mükemmel bir seçenek olan rockcentric takozları, bir İngiliz firması olan Wild Country tarafından üretilmiş. 3-9 numaralar arasında 7 değişik boyda bulunan ve aslında stopper ile hegzantrik arasında bir yerlerde olan bu takoz, 25-149 mm. arasındaki daralan kaya çatlaklarında kullanılıyor ve aynı takozu 4 değişik konumda kullanabiliyorsunuz..

Artıları:
Rockcentric’lerin tipik hegzantrik’lerden farkları; daha hafif olmaları (büyük numaralarda çok bariz), bir kenarlarının iyice içbükey olması (bazı durumlarda daha iyi sıkışmaya yarıyor) ve en önemlisi, normal perlonbant veya yardımcı iple kıyas kabul etmeyecek kadar sağlam olan dyneema perlonbantıyla asılmış olması. Her ayrı boy takoz değişik renklerde dyneema ile üretilmiş, bu da bir süre sonra çatlağa göre otomatik olarak perlon rengiyle takozu hızla seçmenizi olanaklı kılıyor. Ayrıca dyneema perlonbantın dikişli olması nedeniyle, normal hegzantriklerde olduğu üzere düğümün sağa sola sıkışma derdi yok ve zaman içinde çözülme tehlikesi de yok. Tırmanışta ekspresbantınız biterse (ki çok rastlanan bir durumdur!), bu rockcentric’lerin dikişli dyneema perlonları mükemmel ve ful çekerli (14 kn.) birer ekspresbant olarak görev yapıyorlar.. Bu takozların 3-9 numara arasında üretilmiş telli modelleri de mevcut. Özellikle en büyük boylar olan 8 ve 9 numaralar boyutlarına göre çok hafif ve işlevliler, her tırmanışta yaylı takoz setinin yanısıra bunlar da gelmeli.. Son olarak, pasif takoz türleri arasında belki de en ucuz seçenekler bunlar (telli modelleri biraz daha ucuz). Tabii ki, alpin zeminde ip inişinde zor durumda kalınca (iniş perlonu olmayınca veya sadece takozdan ineilebilecek durumlarda), ucuzlukları nedeniyle bırakılabilecek takozlar bunlar (seçenek olarak herbiri 60 dolarlık yaylı takoz bırakmaya göre) .

Eksileri:
Bence yok. Birden çoğunu, özellikle de iri boyları tırmanışta taşırken çıkardıkları derin çınlama sesi bir artı mı, yoksa eksi mi belirleyemedim, ancak çok tipik olduğu kesin! Tüm yaylı takoz setini taşıdığınız bir tırmanışta, en büyük boylar haricindeki rockcentric’leri taşımak bence şart değil..

Bu yazı yorumlara kapalı.